Instagram?da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?
Instagram?da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Instagram’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip Analiz Nedir?

Rakip analizi, aynı sektörde bulunulan ya da aynı hizmeti veren diğer firmalar hakkında bilgi edinme, bilgiyi analiz etme ve analiz sonuçlarının oluşturulduğu stratejik olarak araştırma olarak tanımlanabilir. Rakip analizi; ürün, hizmet, ürün ve hizmet hakkında benzerlik ve farklılıkları, olumlu ve olumsuz noktaları analiz ederek, piyasa da hedefinize ulaşmak için adım atmanıza yardımcı olabilir. Rakip analizi yaparken, rakiplerinizi 3 ana başlık altında toparlayabiliriz.

Bu başlıklar;

1- Doğrudan Rakip; aynı sektör ve hizmet alanında rekabet halinde olunan rakiplerdir.

2- Dolaylı Rakip; Aynı ürün ya da aynı hizmet alanında rekabet halinde olunmayan, ancak ortak hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürün ya da hizmet alanında rekabet halinde olunulan rakiplerdir.

3- Potansiyel Rakipler; Sektör ya da hizmet alanına yeni girmiş rakipler olarak tanımlanabilir. Bu rakiplerin varlığı ya da yükselebileceği göz ardı edilmemelidir.

Instagram’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Son dönemde, Instagram’da satış yapmak popüler hale geldi. Ürün ya da hizmet pazarlamasında, Instagram üzerinden rakiplerinizin önüne geçmek ve daha kazançlı satış yapmak için işe Instagram’daki rakiplerinizi analiz etmekten başlayabilirsiniz. Bu analizi yapmak için bazı ipuçları vardır. Bu ipuçları şunlardır;

1- Hedef Kitle Analizi; Ulaşmak istediğiniz takipçileri, hedef kitle olarak tanımlayabiliriz. Hedef kitlenizin ne istediğini, neleri sevip neleri sevmediğini, yaş ve cinsiyetini analiz etmelisiniz. Bu analizleri yapmak için direkt rakip marka, firmaların hesaplarını inceleyerek o marka ya da firmaların hedef kitlesini ve onların sevdiklerini analiz etmelisiniz.

2- Hedef Kitlenin Nerede Olduğu Analizi; Hedef kitleniz Instagram üzerinde bir yerde ya da birden fazla yerde olabilir. Yani hedef kitleniz sadece Instagram hikayelerini takip eden olabilir ya da Instagram Reel de kullanıyor olabilir ve sadece post paylaşımını takip ediyor olabilirler. Bunların birkaçını da takip ediyor olabilirler. Bunu en iyi anlamanın tek yolu da rakiplerinizin paylaşımlarının daha çok hangi alanlarda yaptığına dikkat etmeniz ve analiz etmeniz gerekir.

3- Yeni Fırsatların Analizi; bu noktada rakiplerinizden sizi ayıran noktaları belirlemek gerekmektedir. Farklı bakış açısı geliştirebilir ve o noktayı geliştirerek rakiplerinizden ayrılabilirsiniz. Eğer rakibiniz aşağıdaki noktaları yapmıyorsa siz de bu noktalara dikkat ederek, rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz. Eğer rakipleriniz;

–   Yorumlara açıklayıcı bir cevap vermiyorsa,

–   Düzenli paylaşımda bulunmuyorsa,

–   Gereğinden fazla paylaşım yapıyorsa,

–   Hikâyeler IGTV alanını yararlı bir şekilde kullanmıyorsa,

        siz bu noktalarda aktif olarak ve gereğini yaparak rakiplerinizden ayrılabilirsiniz.

4- Kaliteli ve Değerli İçerik Üretmek; bu noktada, yaratıcı, problem çözecek içerikler ve benzersiz içerikler üretmek dikkati üzerinize toplamak amacıyla önemlidir. bu yüzden de rakiplerinizin oluşturduğu içeriklere, kullandığı görsellere ve yazılara dikkat etmeniz ve rakiplerinizi analiz etmeniz gerekir. Kendinize göre rakiplerinizin içeriklerini kendi beğeni zevkinize göre değerlendirmek yerine rakiplerinizin içeriklerinde beğeni ve görüntülenme sayılarına göre değerlendirip, analiz etmelisiniz.

5- Markanın Rakiplerle Kıyaslama; Öncelikle kendinizin ve rakiplerinizin olumlu ve olumsuz yönlerini belirleyerek analiz süreci başlayabilirsiniz. Kendi markanızın eksiklerini bu noktada gidererek, benzerlikler oluşturabilir ve rakiplerinizden farklılıklar belirleyerek ne stratejiler geliştirebilirsiniz.  

6- Toplanılan Rakip Bilgilerini Test Etme; Rakip analizleri sonucunda edindiğiniz fikirleri uygulamaya koyduğunuzda sizin hedef kitleniz üzerinde işe yarayıp yaramadığını test etmelisiniz.

 

Instagram Rakip Analizi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

Insatagram’da rakip analizleri yaparken bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar;

·   Takipçi Sayısı; Rakiplerinizin takipçilerinin bot olup olmadığına dikkat edin. Bot takipçilerin satışınızı etkilemeyeceğini unutmayınız.

·   Gönderiler; Rakiplerinizin günlük paylaşımlarını ve paylaşım saatlerine dikkat etmeniz önemli noktadır.

·   Beğeniler-Etkileşim- Yorumlar; Rakiplerinizin daha çok beğeni, etkileşim ya da yorumlar aldığı gönderilere dikkat etmeniz gerekir.

·   HashtagRakiplerinizin kullandığı hashtaglere dikkat edin ve bu hashtaglerin getirdiği dönüşümlere dikkat etmek gerekir.

 

Instagram Rakip Analizi Yapmanın Faydaları Nedir?

Rakip analizi yapmak; marka, hizmetiniz ya da firma açısından yararlıdır. Rakip analizi yaparak yeni fikirlerin oluşmasına ve markanızın iyi yolda ilerlemesine yardımcı olabilir. Instagram Rakip analizinin faydaları şunlardır;

·   Yapılan projelerin olumsuz yada olumlu yönlerini tespit ederek ve bu durumları iyileştirerek kendi satışınızı arttırabilmenize yardımcı olabilir.

·   Yapılan analizler sonucunda farklılaşarak, yine satışınızı arttırabilirsiniz.

·   Instagram rakip analizi yaparak daha çok hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Instagram?da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?


YORUM YAP /